09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

REYE SENDROMU TANISI VE TESTLER

Reye sendromu tanısı için özel bir tanı testi bulunmamaktadır. Reye sendromundan kuşkulanıldığı zaman öncelikle kan ve idrar tahlilleriyle, yağ asidi metabolizması bozukluklarına yönelik testler yapılmaktadır.

Bazen daha ileri-invaziv testler ile karaciğer problemlerini ve nörolojik sorunları açıklayabilecek diğer hastalıklar taranır.

Örneğin:

Lomber Ponksiyon: Lomber ponksiyon ile benzer bulgu ve belirtilere yol açabilecek menenjit ve ensafalit gibi hastalıklar araştırılır. Menejit; beyin ve omuriliği sarıp çevreleyen zarların, ensafalit ise beyin dokusunun iltihabi hastalığı demektir.

Lomber ponksiyon sırasında ince bir iğne ile belin alt kısmından girilerek bir miktar beyin omurilik sıvısı alınır ve laboratuvara gönderilir.

Karaciğer biyopsisi: Karaciğer biyopsisi ile karaciğeri etkileyip benzer bulgu ve belirtilere yol açabilecek diğer karaciğer hastalıkları taranır. Karaciğer biyopsisi sırasında karnın sağ üst kesiminden kaburgaların arasından ince bir iğne ile karaciğere ulaşılır. İnce bir parça karaciğer dokusu alınarak laboratuvara gönderilir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT/CT) ya da Manyetik Rezonans(MR): Beyin BT si ya da beyin MR incelemsi ile bilinç bulanıklığına neden olabilecek diğer hastalıklar aranmaktadır. BT ileri teknoloji ürünü bir görüntüleme cihazı olup beyin dokusunun detaylı iki boyutlu görüntülerini elde etmeye yarar. MR ise kuvvetli bir manyetik alan içerisinde X ışınları yerine radyo dalgaları kullanarak benzer şekilde ancak daha detaylı görüntüler elde edilmesini sağlar. BT incelemesi çok daha kısa süreli bir işlemdir ancak radyasyon içerir.

Deri biyopsisi: Yağ asidi metabolizması bozukluklarını anlamak için deri biyopsisi yapılabilir. Biyopsi sırasında lokal anestezi ile küçük bir miktar deri parçası elde edilir ve incelenmek üzere laboratuvara gönderilir.

Kategori: Reye

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN