09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

REYE SENDROMUNDAN KORUNMA

Çocuk ve ergenlere aspirin verirken dikkatli olmak gerekir. Aspirinin 2 yaşından büyük çocuklarda kullanımı onaylanmış olsa da suçiçeği ve gribal enfeksiyonlarda aspirin kullanılmamalıdır.

Bazı hastaneler ve kurumlar yenidoğan taramalarında yağ asidi metabolizması bozuklukları için tarama yapmaktadırlar. Tarama testi pozitif çıkanların aspirin ve türevi ilaçları kullanmamaları gerekir.

Çocuğunuza ilaç vermeden önce mutlaka ilacın içeriğini kontrol ediniz. Aspirin beklenmedik ilaçların içerisinde olabilir.

Aspirin bazen başka isimler altında piyasaya sürülebilmektedir.

Bu isimler;

  • Asetil salisilik asit
  • Asetilsalisilat
  • Salisilik asit
  • Salisilat olabilir.

Çocuğunuzda suçiçeği ya da herhangi bir gribal enfeksiyon varsa diğer ilaçları kullanabilirsiniz. Asetaminofen, ibuprofen ya da naproxen içeren ilaçlar verebilirsiniz.

Bu ilaçlar da ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir.

Çocuklara aspirin verilmemesiyle ilgili çok önemli bir durumdan burada söz etmek gerekir. Kawasaki hastalığı gibi bazı özel kronik hastalıklarda uzun süreli aspirin içeren ilaçların kullanılması gerekir.

Çocuğunuzun bu şekilde bir aspirin tedavisine ihtiyacı varsa öncelikle aşılarının tam olduğundan emin olmalısınız. Bu aşılar içerisinde iki doz suçiçeği aşısı ve yıllık grip aşısı yapılmış olmalıdır. Grip ve suçiçeğinden kaçınmak Reye Sendromundan yüksek oranda korunmayı da sağlayacaktır.

Kategori: Reye

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN