09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Tiroid Kanseri ve Tedavisi Hakkında Çalışmalar

Birçok araştırma merkezinde kansere neden olan sebepler, nasıl oluştuğu, tedavi yöntemleri hakkında araştırmalar devam etmektedir. Birçok ülkede özellikle ABD’ de, üniversite hastanelerinde, özel kliniklerde, araştırma merkezlerinde, bu araştırmaları desteklemek için ciddi yatırımlar yapılmaktadır ve her yapılan araştırmalarda tiroid kanseri ile ilgili yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinilmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda tiroid kanseri cerrahi tedavi yanında radyoaktif iyod tedavisinin çok faydalı olduğu gözlenmiştir. Araştırma sonuçlarında tedavi oranı yüksek, nüks (tekrarlama)oranı düşük ve hastanın uzun yaşam belirtileri göstermiştir.

Genetik

Medüller  tiroid kanseri’ nin  ailesel genetik nedenlerinin  ortaya çıkması sayesinde, bozuk olan gen yani RET geni tespit edilerek, bu geni taşıyan kişilerden tiroid bezleri alınarak  kansere yakalanmadan korunmaları sağlanmaktadır.

Kanserin kalıtsal olmadan (sporadik) ortaya çıkaran gen değişiklikleri araştırılmakta ve sebeplerinin ortaya konulması durumunda en iyi tedavi yöntemleri de bulunacaktır. Yine de çalışmalarda gelinen nokta genetik değişikliklerin bazılarını hedef alan tedavi şekli hali hazırda geliştirilmiştir.

Tedavi

Birçok hastada tiroid kanseri başarılı şekilde tedavi edilmektedir. Fakat ilerlemiş kanserlerin tedavisi özellikle radyoaktif iyot tedavisine cevap vermiyorsa olumlu sonuçlanmayabilir. Araştırmacılar tiroid kanseri tedavisi için daha az yan etkiye sahip tedavi yöntemleri hakkında çalışmaya devam etmektedirler.

Cerrahi

Deneyimli cerrahlarca yapılan tiroid ameliyatı yan etkilere neden olmadan çoğunlukta başarılı olmuştur. Genellikle hastalar cerrahi işlemden sonra boyunda kalan izden şikayet eder ama cerrahi teknikler bu durumdan şikayet eden hastaları sevindirmiştir.  Endoskopi yöntemi kullanarak küçük bir keşiden tiroid ameliyatı yapmak mümkün dur yalnız bu yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Daha yeni yapılmaya başlanmış bir yöntemde robotik cerrahidir. Cerrah robot yardımıyla koltuk altından açtığı keşiden bir kesi ile boyna ulaşarak işlemi yapar. Her ne kadar bu işlem tiroid kanseri dışındaki uygulamalarda kullanılsa da,bu alanda çalışmalar devam etmektedir.

Radyoaktif İyot Tedavisi

Hangi kanser türünün nüks edeceğini anlamak için çalışmalar devam etmektedir. Eğer bu neticelenirse cerrahi sonrası radyoaktif iyot tedavisi yapılabilir. Çalışmalar sonrasında üç ayda tiroglobulin seviyesi düşük olan hastalar radyoaktif iyod tedavisi almasalarda nüks oranının düşük olduğu gözlenmiştir. Çalışmalar devam etmektedir ve araştırmacılar radyoaktif iyot tedavisinin daha fazla tiroid kanserinde kullanılabilmesinin yollarını araştırmaktadır. Hastanın kanser hücrelerinde BRAF geninde değişiklikler varsa radyoaktif iyot tedavisi başarısı oranı yüksektir. BRAF genine yönelik tedaviler araştırılmakta, böylece bu gene sahip hastalarda radyoaktif iyot tutulmanın olmasını istemektedirler. Bu durum ilerlemiş kanseri olup artık radyoaktif iyot tedavisinden faydalanamayan hastalar için de umut verici olabilir.

Kemoterapi

 Paclitaxel (Taxol) ve benzeri türde ilaçların tiroid kanserinde ve anaplastik tiroid kanserinde özellikle radyoterapi ile beberaber kullanılması için çalışılmaktadır.

Hedeflenmiş Tedavi

Tiroid kanseri kemoterapiye genel olarak iyi cevap veren bir kanser türü değildir. Yalnız araştırmalar sonucu yeni tür ilaçlardan sonuç alındığı görülmüştür. Kemoterapi ilaçlarının aksine hızla büyüyen ve çoğalan hücrelere değil, kanser hücrelerini hedef alınmıştır. Bu durumda kemoterapinin fayda etmediği hastalarda kullanılabilir ve yan etkileri daha hafiftir.

Tirozin Kinaz İnhibitörleri: BRAF ve RET/PTC genlerinde mutasyonları olan tiroid kanserli hastalarda tirozin kinaz inhibitörleri olarak bilinenen hedeflenmiş tedavi yapan ilaçlar, hastalara yardımcı olabilir. Ayrıca bu grup ilaçların çoğu tümörlerin yeni kan damarı oluşturmasını da yavaşlatır.

Tümörün büyümesine de yardımcı olan BRAF gen değişiklikleri, papiller kanserlerin çoğunda görülmektedir.  Vemurafenib , dabrafenib ve selumetinib gibi ilaçlar BRAF gen değişiklikleri içinde barındıran  tiroid kanserlerinde denenerek araştırılmaktadır. Sorafenib, sunitinib, pazopanib, cabozantinib, motesanib, axitinib ve vandetanib gibi ilaçların erken sonuçları hastalar açısından umut vericidir. Özellikle Vandetanib ve cabozantinib,  hedeflenmiş tedavi ilaçları olup medüller tiroid kanserinde faydalı oldukları görülmüştür. Bazı ileri Medüller Tiroid Kanseri vakalarında kullanımlarına onaylanmıştır. Modüller ve diferensiye kanserlerinde ise sunitinib, sorafenib, pazopanib etkinliği kanıtlanmıştır.

Anti-angiogenesis ilaçları: Bu ilaçlar yrni damar oluşmasını engellemek için kullanılır çünkü tümör büyüdükçe ihtiyacı olan besin maddelerini alabilmek için daha çok ve büyük damarlara ihtiyaç duyar ver kendisi yeni damar yaparak bu ihtiyacını karşılar bu duruma angiogenesis adı verilir. Axitinib, motedanib, sunitinib, sorafenib, pazopanib ve cabozantinib gibi tirozin kinaz inhibitörleri anti-angiogenic özellikleride vardır. Bevacizumab, lenalidomide ve lenvatinib gibi anti-angiogenic ilaçlar üzerinde tiroid kanserinde kullanım için çalışmalar sürmektedir.

Kategori: Tiroid Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN