09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Tiroid Biyopsisi

tiroid biyopsisi

Bakırköy Görüntüleme Merkezi olarak biz en gelişmiş ultrasonografi cihazlarımızı bünyemizde bulundurarak teknolojik gelişmelerden hem siz hastalarımızın hem de biz hekimlerin faydalanması gerektiğine inanıyoruz.

Bu anlamda merkezimizde şu an için en gelişmiş ultrasonografi cihazı olarak kabul edilen Toshiba Aplio 400 marka cihaz kullanılmaktadır. Bu cihazda yer alan 18mHz lik yüksek çözünürlüklü prob ile özellikle nodüllerin iç yapılarının çok daha detaylı olarak görülmesi mümkün olmaktadır. Yıllardır nodülleri takip edilen birçok hastamızda var olan nodüllerin bu cihaz sayesinde tamamıyla iyi huylu olduğunu artık gönül rahatlığıyla söyleyebiliyoruz. Ayrıca nodüllere yönelik uyguladığımız elastografi incelemesi ile ek olarak nodülün kıvamı hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Sert nodüllerin kötü huylu olma ihtimalinden dolayı bu ek tetkik bize görünüm itibarı ile iyi huylu olan nodüllerin bazılarından kuşkulanma şansı vermektedir.

TİROİD İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB veya FNA)

Tiroid biyopsisi

Tiroid bezinin süperfisyal yerleşimi ve ultrason rezolüsyonunda ki dramatik gelişmeler, ultrasonu tiroidin fokal ve diffüz hastalıklarının değerlendirmesinde primer görüntüleme yöntemi yapmıştır. Ultrason kolaylıkla ulaşılabilen, rölatif olarak pahalı olmayan, ağrısız, radyasyon içermeyen ve kontrast madde kullanımını gerektirmeyen bir yöntemdir. Yüksek rezolüsyonlu problar, ultrasoundun 5 cm ye kadar penetrasyonuna izin vermekte ve uzaysal çözünürlüğü 0.7-1 mm olan ( bu boyuttaki lezyonları görebilen) görüntüler elde etmeyi sağlamaktadır. Tiroid bezini tutan fokal (nodüller) ve diffüz hastalıklar yurdumuzda çok sık karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle tiroid renkli Doppler ultrasonografi incelemesi çok önemli bir yerdedir.

 

Hangi tiroid nodüllerine İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB veya FNA) yapılmalıdır?

Bu soru uzun yıllardır cevap arayan bir sorudur. Uluslararası birçok dernek ve kuruluş birçok rehber hazırlamıştır. Ancak hali hazırda net kriterler yoktur. Radyoloji uzmanlarınca detaylı bir şekilde bakılan renkli Doppler incelemesi sonucunda nodüller tek tek değerlendirilerek şüpheli olabilecek nodüller klinisyene rapor edilmekte ve biyopsi önerilmektedir. Ama sonuç olarak nodüle biyopsi yapılıp yapılmayacağına sizi takip eden doktorunuz karar verecektir. Ancak nodüllerin iç yapısı detaylı olarak incelendiğinde bazı tip nodüller için kesin olarak iyi huylu diyebilmekteyiz. En ufak şüphe duyduğumuz durumlarda İİAB dediğimiz ince iğne biyopsisi ile örnekleme yoluna gidilmektedir.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI tarafından bu güne kadar 1000' i aşkın İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB veya FNA) başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisini (İİAB veya FNA) kim yapmalıdır?

İdeal olanı İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB veya FNA) nin, ultrasonografi eşliğinde biyopsi iğnesinin nereye girdiğini görerek yapılmasıdır. Ultrasonografi cihazı her ne kadar tüm hekimlerce kullanılabilmekte ve hatta bazı radyoloji dışı branş hekimlerimiz bu konuda çok başarılı olabilmekte ise de Radyoloji hekimlerince kullanılan bir cihazdır. Ayrıca çok önemli bir nokta da radyoloji birimlerinde çok daha gelişmiş cihazların varlığıdır. Bu nedenle İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB veya FNA) kararı verilmişse bu işlemin bu konuda ehliyetli kişilerce yapılmasını istemek gerekmektedir. Bir çok endokrinoloji uzmanı ve genel cerrah tiroid biyopsisi yapmaktadır. Ama ideal olanı ultrasonografi rehberliğinde ve cihazı kullanma ehliyeti olan kişilerce yapılmasıdır. Ultrasonografi rehberliğinde yapılan tüm İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB veya FNA) işlemleri Radyoloji uzmanlarınca yapılmalıdır. Bu konuda karar verirken mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Bakırköy Görüntüleme Merkezi

Kategori: Biyopsi

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN