09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Portal Ven Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Portal Sistem aslında karaciğerin kan dolaşımını ifade etmektedir. Mide barsak sisteminden toplanan kan Vena porta aracılığıyla karaciğere gelmekte, orada sindirim sisteminden kana karışan moleküller metabolize edilerek kullanıma sunulmaktadır.

Siroz gibi karaciğeri ilgilendiren birçok hastalıkta kan akımında bir takım değişiklikler olmaktadır. Vena porta da pıhtı oluşumu hayatı tehdit edebilmektedir.

Bu tetkik ile  bu dolaşım sisteminde var olabilecek patolojiler aranmaktadır. Portal hipertansiyon denilen bir hastalıkta karaciğerde meydana gelen değişikliklerden dolayı karaciğer iç basıncı artmakta ve sindirim siteminden gelen kan karaciğere zorlukla ulaşabilmekte hatta bazen ulaşamamaktadır. Bu rahatsızlığın etkilerine bağlı olarak portal kan dolaşımında bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Dalak büyümekte, dalaktan gelen kan Vena Portaya katılamamaktadır. Karaciğere uğrayarak dolaşıma katılması gereken kan başka yan yollarla genel dolaşıma katılmaya başlamaktadır. Portal venöz sistem renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi ile portal hipertansiyon, vena portada pıhtı oluşumu ve benzeri durumlar araştırılmaktadır.

İyi yapılmış bir portal venöz sistem renkli Doppler ultrasonografi incelemesi yarım saatten az sürmemelidir.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: İleri Düzey Renkli Doppler Ultrasonografi

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN