09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Renal Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

renal renkli Doppler ultrasonografi

Böbrekler konumları itibarı ile ultrasonografi ile incelemeye son derece müsait organlardır. Böbrek hastalıklarının birçoğunun tanı ve tedavisinde ultrasonografi rehberliği söz konusudur. Bu nedenle bu tetkike sıkça başvurulmaktadır.

Renal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi özellikle yüksek tansiyon hastalarında başvurulan bir yöntemdir. Enderde olsa görülebilen böbrek atar damarlarında ki darlıklar yüksek tansiyona neden olabilmektedirler. Özellikle yeni hipertansiyon tanısı alan ve genç olan hastalarda  renal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi yapılmalı ve bu ender olan ancak tedavisi mümkün olan atar damar darlığı olup olmadığı anlaşılmalıdır. Ayrıca renal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi böbrek nakli olmuş kişilerde transplant böbreğin durumunu değerlendirmek amacıyla da çok sık istenmektedir.

Tüm, batın ultrasonografi incelemelerinde olduğu gibi bu tetkikte de aç karnına olmak bağırsaklardaki gaz miktarını azaltacağı için incelemenin daha sağlıklı yapılmasını sağlamaktadır.

İyi yapılmış bir renal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi ortalama yarım saat sürmektedir. 

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz. 

Dr. Ersen Alp ÖZBALCIRadyoloji Uzmanı, Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi 

Fiyat Listesi, Fiyatı Ne Kadar? 

Kategori: İleri Düzey Renkli Doppler Ultrasonografi

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN