09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Skrotal Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Skrotal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi yumurtalıklar ile ilgili hastalıkların tanısı amacıyla yapılır. Skrotal, ‘skrotumla ilgili’ anlamına gelmektedir. Skrotum ise yumurtaların (testis) içinde bulunduğu cilt kesesinin adıdır.

Erkeklerde yumurtalık hastalıkları çok çeşitli olabilir. Bu tetkikin istenmesindeki en sık neden varikosel şüphesidir. Varikosel, testislerin toplar damarlarında varis gelişmesine verilen isimdir. Varikosel hakkında bilgi almak için sağlık rehberini inceleyebilirsiniz.

Ayrıca yumurtalarda ele gelen şişlik varlığında, testis ağrısı şikayetinde, testislerde şişme olduğunda, testislerde ve epididim denilen sperm kanallarında iltihap şüphesi olduğunda bu tetkik istenebilir. Çocuk sahibi olma konusunda sorun yaşayanlarda da sıklıkla istenmektedir.

Tetkik sırt üstü yatar pozisyonda yapılır. Renkli Doppler ultrasonografi işlemi radyasyon içermediğinden bir zararı yoktur ve ağrı-acı veren bir işlem değildir. Radyoloji uzmanı testisleri ultrasonografi ile detaylı bir şekilde inceler, renkli Doppler ile kan damarlarını değerlendirir, varis olup olmadığına bakar. Herhangi bir bulgu ile karşılaşılırsa ona yönelik detaylı inceleme yapılır. Ayrıca her iki kasık bölgesi de incelenerek fıtık araştırması yapılır.

Çocuklarda da yapılan bir tetkiktir. En sık istenme sebebi yumurtaların yerine inip inmediğinin değerlendirilmesidir.

İyi yapılmış skrotal renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi en az 15 dakika sürmelidir. 

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCIRadyoloji Uzmanı, Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: İleri Düzey Renkli Doppler Ultrasonografi

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN