09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Transrektal Renkli Doppler Ultrasonografi (TRUS)

Transrektal Renkli Doppler Ultrasonografi

Transrektal renkli Doppler ultrasonografi makattan yapılan ultrason incelemesine verilen isimdir. Transrektal Ultrasonografiden farkı gerektiğinde renkli Doppler ile inceleme yapılabilmesidir. Günümüzde tüm ultrasonografi cihazlarında renkli Doppler özelliği de bulunmaktadır ve her tetkikte gerektiği zaman renkli Doppler de yapılmaktadır.

En sık erkeklerde prostat bezi ile ilgili olan hastalıklarda yapılır.

Makattan yapılan incelemede prostat bezi çok daha yakından görülebilmektedir. Böylece şüphe edilen hastalıklarla ilgili detaylı bilgiler edinilmekte ve buna göre de tedavi planlanmaktadır.

Çocuk sahibi olma sorunu yaşayan erkeklerde, prostat sorunlarında, spermden kan gelmesi durumunda bu tetkik istenebilir.

Ender olarak vajinal yoldan incelenmesi mümkün olmayan kadınlarda makattan inceleme yaparak rahim ve yumurtalıkların daha yakından görülmesi mümkün olmaktadır.

Tetkiki yaptırırken özel bir hazırlığa gerek yoktur. Rektum denilen kalın bağırsağın son kısmı normalde dışkı içermez. Bu nedenle dışkılama ihtiyacı olmadığı sürece tetkik sorunsuzca yapılabilir.

İyi yapılan transrektal renkli Doppler ultrasonografi incelemesi en az 15 dakika sürmelidir. Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: İleri Düzey Renkli Doppler Ultrasonografi

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN