09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Kalça Ultrasonografisi

KALÇA ULTRASONOGRAFİSİ KALÇA ÇIKIĞI TARAMASI VE TEDAVİNİN TAKİBİ

Doğumsal kalça çıkığı (DKÇ) ya da bilimsel adıyla gelişimsel kalça displazisi (GKD) yaklaşık 100 canlı doğumdan birinde görülebilen, meydana gelmesinde yapısal, mekanik ve kalıtsal faktörlerin rol oynadığı bir durumdur.

Kalça çıkığının tanısı ve tedavisi ne kadar erken yapılabilirse yürüme çağına gelince fark edilecek bir GKD ve sonrasında yapılacak tedavi sonucunda kalabilecek zararlardan o derece kaçınılır.
Kalça ultrasonografisi deneyim isteyen bir incelemedir.

Her yenidoğan 1 aylık olduğunda önce kalça muayenesi olmalı ve ardından deneyimli bir radyolog tarafından ultrasonografiyle değerlendirilmelidir. Ayrıca takip edilmesi gereken bulgular varlığında en önemli araç ultrasonografidir. Erken yakalanan kalça çıkıklarının tedavisinde de ultrasonografiyle takip yapılmaktadır.

Ultrasonografide sadece açıları ölçmek yeterli değildir.

En sık karşılaştığımız durum günde en az 50 hasta bakılan hastane ve merkezlerde bu tetkike yeteri kadar vakit ayrılmadığı ve gereksiz yere düşük açılar yazılarak hastaların kontrole çağrıldığıdır.

Kalça ultrasonografisi sadece açılarla değerlendirilmez, açı ölçümleriyle birlikte kalçanın genel görünümü, kemiklerin gelişmesi, hareketli olarak yapılan muayenede kalçanın özellikleri incelenmelidir. Tetkiki yapan Radyoloji uzmanı olmalıdır ve kalça çıkığının ne olduğunu, tedavisinde neler yapıldığını, kalça gelişimini ve kalça muayenesini bilmelidir. Ultrasonografik inceleme yaparken aynı zamanda el ile muayene de yapabilmelidir. Çünkü kalça çıkığında erken tanı çok önemlidir.

İyi yapılmış bir kalça ultrasonografisi en az 15 dakika sürmeli ve tetkikinizi yapan Radyoloji uzmanı da el ile kalça muayenesi yapmalıdır.  Tetkikinizi yaptırırken bunu göz ardı etmeyiniz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Radyoloji Uzmanı

Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Kategori: İleri Düzey Ultrason

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN