09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Tiroid Ultrasonografisi

Tiroid ve Boyun Doppler Ultrasonografi Elastosonografi

Tiroid bezinin ultrasonografisi ve renkli Doppler incelemesi aslında bir bütündür. İkisi birbirinden ayrılmamalıdır. Tiroid ultrasonografisi ile tiroid bezinin boyutları, iç yapısı, nodül olup olmadığı gibi yapısal detaylar ortaya konulmaktadır. Tiroid Doppler ile ise tiroid bezinin ne kadar çok kanlandığı, nodül var ise nodüllerin ne kadar çok kanlandığı gibi detaylar araştırılmaktadır. Ayrıca tiroide komşu lenf bezleri, şah damarları, tükürük bezleri de incelenmektedir.

tiroid doppler ve boyun doppler

Tiroid bezi konumu itibarıyla ultrasonografiyle incelemeye çok uygundur. Bu nedenle tiroid ile ilgili hastalıkların çoğunda ultrasonografi vazgeçilmez bir inceleme yöntemidir. Tiroid ultrasonografisi, bu konuda deneyimli Radyoloji uzmanlarınca yapılmalıdır. Yeterince deneyimi olmayan Radyoloji uzmanları veya ultrasonografi eğitimi almamış diğer branş hekimlerinin yapacağı incelemeler hatalı olabilmekte ve gereksiz ileri tetkiklere yol açabilmektedir. Tetkikinizi yapan Radyoloji uzmanı size rapor verebilmeli, bulgularını detaylı bir şekilde size anlatmalı, özellikle nodül varlığında nodülleri tek tek incelemeli ve bulgularını rapor etmelidir. Rapor sonunda nodüllere biyopsi yapılıp yapılmaması gerektiğini net olarak yazmalıdır. Gereksiz yapılan biyopsiler gereksiz ameliyatlara yol açabilir.

İyi yapılmış bir tiroid ultrasonografisi en az 15 dakika sürmelidir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Radyoloji Uzmanı

Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: İleri Düzey Ultrason

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN